Naisten maastokurssi

Loading Loading...

Ajankohta 23.5.2025 - 25.5.2025
Aika 18.00 - 15.00
Kesto 3 päivää
Kertausharjoituspäivät 0
Paikkakunta
Paikkakunta Jakkula
Ilmoittautumisaika 24.4.2025 9.49 - 19.5.2025 18.00


Tavoite

Kurssin suoritettuaan osallistujat osaavat: Rakentaa yksinkertaisen hätämajoitteen tai laavun. Tulenteon kipinäpuikolla, puhdistaa vettä ja ymmärtävät nestetasapainon tärkeyden, suunnistaa päivällä luonnonmerkkien avulla ilman kompassia. Osaavat paikantaa pohjantähden. Lisäksi osallistujat ymmärtävät/oppivat henkilökohtaisen hygienian hoitoa oloissa joissa ei ole peseytymismahdollisuuksia ja veden käyttö on rajallista.

Kenelle kurssi soveltuu

Kaikille, jotka ovat kiinnostuneet aloittamaan retkeilyn ja maastossa liikkumisen. Kokeneille tulee myös uutta asiaa.

Sisältö

Perjantai 23.5
18.00 Saapuminen harjoitukseen, ilmoittautumiset, aloituspuhuttelu, turvallisuus ja someohjeet.
18.30 Varustaminen
19.00 Jaetaan ryhmät ja niille omat ryhmänjohtajat.
Rastikoulutus alkaa.
20.00 Puolijoukkuetelttojen pystytys? Tulenteon harjoittelua kipinäpuikon tai jonkin muun avulla (erilaiset sytykkeet).
21.30 Iltapala
22.30 Tulenteon harjoittelua kipinäpuikon avulla.
Pohjantähden paikantaminen (mikäli näkyy)
00.00 Vuotso + Lepo
(Vuotso=paritarkistus, jalkojen rakot, kasvot, kädet, onko vammoja/merkkejä kuivumisesta, punkeista ym. Kynsinauhojen vetäytyminen on ensimmäisiä merkkejä nestehukasta)

Lauantai 24.5
07.00 Herätys
07.30 Aamutoimet ja aamupala
08.30 Koulutus alkaa
Selviytymisen psykologia teoria.
(jos iso ryhmäkoko jaetaan kahteen ryhmään. Jos pieni ryhmä vedetään ensin teoria ja sen jälkeen ensiapu)

Ryhmä 2. Ensiapu, ensisiteen käyttö.
-Paineside (myös itselle)
-CAT/improvisoitu kiristysside (myös itselle)
-Paarit ?
09.30 Vaihto
10.30 Suunnistuksen perusteet, kompassin hyödyntäminen ilman karttaa. Luonnonmerkit, tähdet, aurinko (aurinkokello jos on aikaa ja paistaa aurinko).
-Suunnan määritys, kompassin ja kellon avulla. Pieni suunnistusharjoitus nurmikolla + maastossa.
-Aurinkokello?
12.00 Lounas
12.30 Pääteemana suunnistus luonnonmerkkien avulla. Oman reitin merkitseminen. Tehdään pieni harjoitus kouluttajan kanssa. Merkataan oma paluuperä esim. sammalella, wc- paperilla ym.
14.00 -Veden suodatus rahkasammalella ja hiilellä/ keittäminen muovipullolla + männynneulastee.
-Hätämerkit
15.30 Hätämajoitteet / laavun teko koko porukalla.
Erilaiset nuotiomallit, reflektori.
17.00 Päivällinen
18.00 Hätämajoitteiden valmistamista/parantelua
20.00 Peseytyminen kylmällä/vähällä vedellä, jalkojen pesu (tämä käydään läpi enemmän teoriassa).
Vaatteiden pesun opetus koivun lehdillä (teoria)?
21.00 Iltapala
22.00 Majoitteet viimeistellään
Pohjantähden paikantaminen (mikäli näkyy)
00.00 Vuotso+Lepo

Sunnuntai 25.5
07.00 Herätys
07.30 Aamutoimet ja aamupala
Ammunnat 0-2
12.30 Lounas
13.30 Materiaalien palautukset, alueen siivous
15.00 Palautteet, kurssin päättäminen


Hinta

75,00 EUR + alv 0%
Hinta sisältää vakuutuksen, koulutuksen ja koulutusmateriaalin sekä ohjelman mukaiset ruokailut.

Mikäli kurssille hyväksytty osallistuja jättää käyttämättä kurssipaikan ilmoittamatta siitä etukäteen, peritään kurssimaksu kokonaisuudessaan.

Ilmoittautumisen voi perua, jos kurssin alkamiseen on vähintään 7 vuorokautta. Peruutus onnistuu omalta MPK-kortilta, koulutuskalenteri.mpk.fi. Lähempänä kurssin alkua osallistumista ei voi perua ilman pätevää syytä (esim. sairastuminen, loukkaantuminen, työeste). Tällaisista esteistä tulee ilmoittaa sähköpostitse tai puhelimitse suoraan piiritoimistoon.

Koulutuspaikka

Jakkulan ampumarata
Allisentie 165
66450 Jakkula

Yhteystiedot

Koulutuspäällikkö Juhani Alkio p. 040 7254531